İstanbul'dayız

Üsküdar, İstanbul

Eposta Adresimiz

anadoluavukatofisi@gmail.com

Telefon Numaramız

0538 843 37 77

Ceza Avukatı Ücretleri Ne Kadardır

ceza avukatı ücretleri

Ceza Avukatı Ücretleri Ne Kadardır

Ceza avukatları, ülkemizde yaşanan her türlü suç teşkil eden olaya bakabiliyor. Cezai işlemlerin uygulandığı her dava, alanında uzmanlaşmış ceza avukatları tarafından inceleniyor. Nitekim ülkemizde en çok görülen davalarda, cezai işlem gerektiren davalar oluyor.

  Ceza Avukatlarının Baktığı Davalar Hangileri?

  Ceza avukatları birçok farklı alanda çok farklı biçimlerde hizmet verebiliyor. Ancak ceza avukatlarının en sık baktıkları davalar, sulh ceza davaları oluyor. Her il ve ilçede bulunan sulh ceza mahkemeleri, bulundukları il ve ilçenin ismiyle anılıyor. Peki ülkemizde ceza avukatlarının sıkça baktıkları davalar genellikle hangileri oluyor?

  – Sulh Ceza Hakimliğinde görülen sorgulara ceza avukatları bakmaktadır.

 – Cezaevi görüşlerine ceza avukatları gider.

 – İnfaz Kanunu gereğince görülen yargılamalarda ceza avukatları görev alır.

 – İcra Ceza Mahkemelerinde görülen davalara ceza avukatları bakar.

 – Ağır ceza davaları, asliye davaları ve askeri davalara ceza avukatları bakabiliyor.

 – Ceza avukatları davalara bakmakla kalmaz, başvuracak olan kişilere aynı zamanda danışmanlık da yapabiliyor. Yani bir dava üzerinde kendi fikirlerini beyan edebiliyor.

  Ceza Avukat Ücretleri Ne Kadardır?

  Ceza avukatlık ücretleri genellikle davanın büyüklüğüne göre değişim göstermektedir. Bunun yanında dosya ve davanın gelişimi de ceza avukatı ücretlerinde bazı değişikliklerin olmasına neden olabiliyor. Bu süreçler takip edildikten sonra genellikle avukatlar kendi müvekkillerini ücretler konusunda bilgilendiriyorlar.

  Ceza Avukatı Ücretleri Nasıl Belirleniyor?

  Suç oranlarının günden güne artmasıyla birlikte mahkeme salonlarında en çok görülen davalar genellikle cezai işlem gerektiren davalar oluyor. Bu durumda da kişilerin güvenilir ve alanında uzman bir avukatla iş birliği yapmaları, cezanın ertelenmesi, cezada indirime gidilmesi ya da adli kontrol şartıyla serbest bırakılması konularında büyük fayda sağlıyor. Peki bu kadar büyük bir öneme sahip olan ceza avukatı ücretleri neye göre belirleniyor? Hangi durumlarda değişebiliyor?

  Dava İçin Harcanan Emekler

  Dava genellikle yeni başlandığında, avukatla anlaşılması oldukça büyük bir önem taşıyor. Nitekim davanın henüz başlangıç safhasında ceza avukatının yer alması, karar bağlamında olumlu şekilde değişiklikler yapabiliyor. Tabi davanın henüz başında avukatın yer alması da ceza avukatı ücretlerini de doğal olarak artırıyor. Çünkü burada avukatın harcayacağı emek daha fazla oluyor.

  Tutukluluk Devam Ederse

  Ceza avukatları ücretlerinin artmasının bir diğer nedeni tutuklunun devamına karar verilmesi olacaktır. Nitekim müvekkil hapiste olacağı için avukat tarafından sık sık ziyaret edilecek ve bilgilendirilecektir. Bu durumda avukatın müvekkiliyle ilgilenmesi de ekstra bir mesai gerektiriyor. Yani ceza avukatı bu durumda daha fazla emek harcayacağı için alacağı ücret de daha fazla olacaktır.

  İşlenen Suçun Büyüklüğü

  Her yerde olduğu gibi ülkemizde de suç boyutları farklı şekillerde olabiliyor. Gasp davalarında alınan ücretler ayrı, cinayet gibi ağır suçlarda ise ücretler daha farklı olabiliyor. Bu da suçla orantılı olarak ücretlendiriliyor.

Yazımızı Beğendiniz mi?

Bu yazıyı puanlayın

Ortalama puan / 5. Oy sayısı:

Av. Aytaç Kındır
Av. Aytaç Kındır

Lise öğrenimini Işıklar Askeri Lisesi'nde tamamlayarak akabinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. Lisans eğitimi esnasında Hukuk Klinikleri biriminde gönüllü olarak hizmet vermiş ve hukuk pratiğini geliştirmiştir. Halen, Anadolu Üniversitesi'nin Yönetim Bilgi Sistemleri Bölümü'nde ikinci üniversite öğrenimine devam etmektedir. İstanbul Barosu Kişisel Verilerin Korunması Komisyonu Üyesidir. İşveren ve İşveren Vekili İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Sertifikası sahibi olup İş Hukuku, İşçi/İşveren vekilliği ve Şirketler Hukuku alanında birçok seminer ve eğitime katılmış ve müvekkillerine hizmet vermektedir. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız

Don`t copy text!